Mamy pomysły
na transformację


Tradycyjne sposoby ogrzewania nie są już tak efektywne jak kiedyś, a do tego zużywają dużo paliwa i zanieczyszczają powietrze. Ciepłownicy odpowiedzialni za wytwarzanie i dostarczanie ciepła systemowego mają konkretne pomysły, jak to zmienić – zadbają o nowoczesne i ekologiczne technologie wytwarzania ciepła i zmodernizują sieci ciepłownicze. Potrzeba do tego dużych inwestycji, sprzyjającego prawa, a przede wszystkim – czasu i zmiany naszych przyzwyczajeń. Transformacja to przecież suma małych zmian. Stopień po stopniu zmieniajmy ciepło na dobre! Dla dobra nas wszystkich.

Zmiana technologii

Ciepłownicy pracują nad tym, aby ciepło systemowe pochodziło z bardziej ekologicznych źródeł, takich jak biomasa, energia słoneczna, wiatrowa albo geotermalna. Chcą też odzyskiwać ciepło z odpadów czy otoczenia i je magazynować. Dzięki temu będziemy mniej zależni od węgla i gazu, a nasze ogrzewanie stanie się bardziej efektywne i niezawodne. Równoległe inwestycje w nowoczesne rury ciepłownicze, systemy izolacyjne oraz inteligentne zarządzanie siecią dodatkowo zmniejszą straty ciepła.

 

Jakie technologie są kluczowe?

Poznaj ciepłownictwo 4.0

Zmiana przepisów
i regulacji


Kluczowe dla transformacji są także zewnętrzne regulacje i przepisy, które pomagają wprowadzać te wszystkie technologiczne zmiany. Współpraca między sektorami energetycznymi jest równie istotna. Warto połączyć siły i podejść do transformacji po partnersku! Ostatecznie wszyscy potrzebujemy komfortowego ciepła, prądu i czystego powietrza.

 

Finansowanie i wsparcie legislacyjne

Dostęp do środków finansowych oraz sprzyjające regulacje prawne są niezbędne dla realizacji projektów związanych z transformacją ciepłownictwa. Unijne i krajowe programy pomocowe, dotacje oraz preferencyjne kredyty mogą znacznie przyspieszyć wdrażanie nowych technologii i modernizację istniejących systemów.

 

Współpraca między sektorami

Ważna jest też współpraca między sektorami energetycznymi. W końcu każdy potrzebuje komfortowego ciepła, prądu i czystego powietrza. Wpływamy na siebie wzajemnie i się uzupełniamy.

 

Współpraca publiczno-prywatna

Inwestycje w nowoczesne technologie, rozwój sieci ciepłowniczych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wymagają zaangażowania i wszechstronnego wsparcia, także władz miasta czy prywatnych przedsiębiorców, zaopatrujących ciepłownictwo w nowe technologie.

 
Pobierz raport

Zmiana nawyków
i edukacja

Transformacja ciepłownictwa potrzebuje wsparcia nas wszystkich. Wiedza o efektywnym korzystaniu z energii i sposobach na oszczędzanie ciepła, połączona ze zrozumieniem zmiany technologii wytwarzania ciepła może przyspieszyć ten proces. By tak się stało, oprócz inwestycji potrzebna jest także współpraca użytkowników ciepła, np. poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania w domach czy pracy. Najważniejsze, by wraz z poradnikowym otwieraniem okna przy „zamkniętych” kaloryferach, otworzyć także głowę na zmiany służące nam wszystkim. Największą korzyścią będzie czystsze środowisko i zdrowi mieszkańcy. Ogrzewajmy mądrze!

 

Lekcje ciepła

Świadomość to pierwszy stopień, który dzieli nas od wielkiej zmiany w podejściu do szanowania zasobów naszej planety. Kształtujemy ją wśród dzieci szkół podstawowych podczas Lekcji Ciepła – projektu ekologiczno-edukacyjnego, prowadzonego już od ponad dekady przez dostawców ciepła systemowego w całej Polsce. Dzięki edukacji zmieniamy środowisko lokalne i kształcimy świadomych przyszłych użytkowników energii.
 
Więcej

 
 

20stopni.pl

Nie trzeba wielkich inwestycji, by zapanować nad temperaturą w mieszkaniu. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, które obniżą zużycie ciepła i wysokość rachunków. Każda z porad stopniowo zoptymalizuje sposób, w jaki ogrzewamy mieszkanie. Większość z nich jest praktycznie bezkosztowa! Ich codzienne powtarzanie zbuduje nowe nawyki.
 
Więcej

Co nam da
transformacja


Gdy wszyscy połączymy swoje siły – ciepłownicy poprawią efektywność istniejących systemów ciepłowniczych, wytwarzając ciepło systemowe ze źródeł odnawialnych i odzyskując ciepło z odpadów czy innych procesów, ustawodawcy zrozumieją, jak ważne jest wsparcie tego procesu i stworzą sprzyjające prawo i finansowanie inwestycji, a równolegle wszyscy zmienimy swoje nawyki, których efekty skumulują się z czasem – możemy stworzyć bardziej zrównoważone, ekologiczne i przyjazne do życia miasta jeszcze przed 2050 rokiem.

 

Czyste powietrze

Nowoczesne systemy ciepłownicze emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. A mniej zanieczyszczeń, to także mniej problemów zdrowotnych, takich jak alergie czy astma.

 

Zawsze ciepło w domu

Korzystanie z lokalnych, odnawialnych źródeł energii sprawia, że nie musimy się martwić o przerwy w dostawach ciepła. Bez względu na globalne zawirowania na rynku paliw, ogrzewanie systemowe jest pewne i stabilne. To daje spokój i bezpieczeństwo, że w domach zawsze będzie ciepło.

 

Stabilne ceny

Ceny tradycyjnych paliw, takich jak węgiel czy gaz, mogą być zmienne. Dzięki przejściu na odnawialne źródła energii ceny ogrzewania stają się bardziej przewidywalne i stabilne. To oznacza mniej niespodzianek na rachunku za ogrzewanie.

 

Lepszy klimat do życia

Wybierając ekologiczne źródła ciepła, pomagamy chronić naszą planetę przed zmianami klimatycznymi. Nasze działania przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem.

 

Komfort i nowoczesność

Automatyczne sterowanie temperaturą, inteligentne systemy zarządzania energią – to wszystko sprawia, że nasze życie staje się wygodniejsze i bardziej nowoczesne. Znacząco podnosi to także wartość nieruchomości.

Powiedz TAK
dla czystego ciepła

Zmieniamy ciepło na dobre. Potrzebujemy nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, które zapewnią nam ciepło bez szkodzenia środowisku. Dzięki nowym technologiom możemy ogrzewać nasze domy w sposób przyjazny dla planety. Twoje wsparcie w tej transformacji jest kluczowe.

 

Każda zmiana, którą wprowadzisz – nawet najmniejsza – ma znaczenie. Powiedz TAK dla czystego ciepła i bądź częścią zmiany na lepsze!